2022. február 17., csütörtök

  A barna paca titka

 Úgy tartják, hogy a terepbiológusok számára - a mintavételek szempontjából - a tél leginkább holt szezonnak tekinthető periódus. Erre hánynak fittyet azok a fanatikusak, akik mintavevővel a zsebükben, képesek mindent is megkaparni, hazavinni és mikroszkóp alá rakni. A debreceni ATOMKI udvara remek lehetőséget kínál ezen hóbortom kiélésére. Mivel a kedvenc kis tavacskámat leengedik télire, és esett is egy kis eső (eső után köpönyeg…), így a héten a betonfelületeket kapargattam meg (1-2. kép). Reméltem, hogy a kis esőtől felélednek/új erőre kapnak a kis mikroszervezeteim és a barna foltok algáktól hemzsegő meglepetést tartogatnak a számomra.

1. kép. Betonlap és a barnás folt, Atomki udvara

2. kép. Betonlap közelebbről, Atomki udvara

Előzetesen meg voltam győződve, hogy mi más lenne ott, vízi algákhoz szokott szememnek, mint zöld gömbök sokasága. De erre a feltételezésre - némiképp - rácáfolt a kis betonlap mikroflórája. Nem zöld gömbök farsangi felvonulása fogadott, sokkal inkább zöldes gömbök csoportjai (ún. kolóniája és fonalai; 3. kép).

 

3. kép. A betonlap mikroszkópos képe


 Röpke másfél órás határozás után beazonosítottunk (Zsuzsi kolléganőmmel) 3 fajt (na jó, az egyiket csak genusz szinten, de azt is csak talánra). Mindhárom beazonosított faj a Cianobaktérium törzsbe tartozik, egy fonalas és 2 kolóniás, és mindegyik terresztris, azaz szárazföldi előfordulású.

A fonalas faj a Hassallia byssoidea Hassall ex Bornet & Flahault, főleg kövek felszínén fordul elő, makroszkópikus méretű barnás telepeket alkotnak (ez stimmelt). A sejtek alakja jellegzetesen korong alakú, a sejtek szélessége 9,6 µm, míg a trichóma szélessége 14 µm széles volt (4-6 kép). A kocsonyaburok sárgás barnás színű, a heterocita bazálisan helyzkedik el. Korábban a Tolypothrix nemzetséghez tartoztak.


4. kép. Hassallia byssoidea, magányos fonala

 

5. kép. Hassallia byssoidea a törmelékek között


6. kép. Hassallia byssoidea telepe

 

A kolóniások közül vörös telepet a Gloeocapsopsis dvorakii (Novácek) Komárek & Anagnostidis ex Komárek Cianobaktériumnak azonosítottuk (7-9. kép). A sejtek alakja szabálytalan. A kocsonyaburok vöröses színű és finoman szemcsék borítják.

7. kép. Gloeocapsopsis dvorakii vöröses telepe

 

8. kép. Gloeocapsopsis dvorakii kisebb telepe


9. kép. Gloeocapsopsis dvorakii kisebb telepe


A másik kolóniát csak genusz szintig tudtuk meghatározni, (?)Asterocapsa sp. néven neveztük el (10-12. kép). Ami megfigyelhető a kolónián, hogy a külső burok felszíne finoman szemcsézett, enyhén sárgás színű. A sejteket külön is kocsonyaburok fedi.

10. kép (?)Asterocapsa sp. kolóniája
 

11. kép (?)Asterocapsa sp. kolóniája

12. kép (?)Asterocapsa sp. kolóniája