2014. július 26., szombat

Vízi játékok, avagy mivel vegyem a fitoplankton mintát?

Ha többre vágyunk annál, hogy csupán egy vödör segítségével vegyünk mintát, akkor számos lehetőség és megoldás (pénztárcakímélő) létezik. Most az ún. Ruttner mintavevő működését mutatom be. Ezt biztos okosba is meg lehet csinálni/csináltatni, de szerintem nem érdemes, mert mire az ember beszerzi a rozsdamentes rugókat, csapokat, hőmérőt, ami ellenáll a gyors hőmérsékletváltozásnak, az már majdnem ott van, mintha megvesszük. Szóval, mi is beszereztünk egy ilyen műszert (1. kép). A Ruttner mintavevő egy vízoszlop adott vízrétegének kiemelésére jó, anélkül, hogy felkavarnánk a környező vízrétegeket.



1. kép. Ruttner mintavevő rajza [1]

Első ránézésre egy henger, csapokkal és hőmérővel. És valóban, ennyi. A mintavételhez fel kell húzni kattanásig a hengert (nyitott állapot) és beleereszteni a vízbe (2.kép). Majd egy súly segítségével, ami egy erős zsinóron keresztül üti meg a henger tetejét, zárjuk be a mintavevőt (zárt állapot). Így egy kis szeletet emelhetünk ki a vízoszlopból. Viszonylag gyorsan kell felhúzni, hogy a vízhőmérséklet még ne másszon el. Ez akkor számít, ha a mélyebb rétegek és a vízfelszín között több 10 Celsius a különbség. A mintatérfogat 0,7-5 L-ig változhat, attól függően milyen Ruttnerünk van, illetve mihez kell (tó vs. tenger).


 2. kép. Ruttner mintavevő nyitott és zárt állapotban [2]

A mintatérfogat 0,7-5 L-ig változhat, attól függően milyen Ruttnerünk van, illetve mihez kell (tó vs. tenger, kis vs. nagy vízszelet) (3.kép).
 


 3. kép. KC-féle Ruttner mintavevő [7]

A mintavétel úgy zajlik (neten találtam a képsort), hogy egy zsinóron leeresztjük a nyitott állapotban lévő Ruttnert (4-5. kép), majd a súllyal lezárjuk, és felhúzzuk (6. kép). Az alján lévő csappal kiengedjük a mintát. Azonban, ha nem vagyunk elég ügyesek kiömölhet az egész minta (7. kép) és kezdhetjük elölről.


 4. kép. Ruttner mintavevő működés közben [3]


 5. kép. Ruttner mintavevő működés közben [4]


6. kép. Ruttner mintavevő működés közben [5]


 7. kép. Ruttner mintavevő működés közben [6]

Kis csónakból kissé nehezebb a mintavétel, mint egy stégről, hiszen itt a hullámokkal is meg kell küzdeni (8. kép). A 9. képen a hőmérséklet leolvasása zajlik.


 8. kép. Tavi csónakos mintavétel (Képen: Abonyi András)


9. kép. Hőmérséklet leolvasása (Képen: Abonyi András)

A 10. képen a súly látható, még éppen a leeresztés előtt. A keresztben álló cső felett látható.


10. kép. A súly elengedés előtt

Persze nagy hajóról, csörlő segítségével is kivitelezhető a feladat (11. kép). Nem gondolom, hogy könnyebb, mivel még sohase próbáltam így mintát venni, csak másabb :)


11. kép. Csörlős mintavétel [7]

Forrás:
[1] www.goepe.com
[2] www.hydrobios.de
[3-6] http://www.watertools.cn/news.asp?action=display&keyvalue=119
[7] www.kc-denmark.dk

8-9. kép Abonyi András felvételei. Köszönet értük.

2014. július 10., csütörtök

Marvania geminata - egy apró gyöngyszem

Fitoplankton számoláskor gyakran a mikroszkóp minősége, az objektív nagyítása és NA-ja befolyásolja, hogy mit tudunk és mit nem tudunk azonosítani a számlálókamránkban. A nagyobb (10-15 mikrontól) algáknál, amennyiben jól ülepedett le, általában nincs gond. Azonban a kisebbeknél már problémák lehetnek. Egy ilyen apróság a Marvania geminata Hindák is. Látható mekkora egy átlagos méretű Dinobryon divergens vagy egy Pediastrum boryanum mellett (1. kép). Hát, szóval kicsi. Azért vettem észre, mert még pár éve - épp a fajt leíró - prof. Hindák "Feri bácsi" mutatta meg nekem. :)



1. kép. Marvania geminata

Ez egy zöldalga. A sejtek gömbalakúak, többnyire magányosak, tenyészetben laza fonalakat alkothatnak. A sejtfal szemcsézett. Pirenoid nincs. A sejtek aprók, 1,5-3 x 1,5-3 µm, sejtfal vékony, finoman díszített (2-5. kép). 


2. kép.  Marvania geminata


3. kép.  Marvania geminata
 

4. kép.  Marvania geminata
 

5. kép.  Marvania geminata

Szaporodása egyedi. Az anyasejtfal egyik része felszakad és kitüremkedik a protoplaszt (ez az állapot látható a 1-5. képeken). A nagyobb az anyasejt, a lánysejtek elszakadnak, vagy rövid fonalat alkothatnak (6. kép).
Elkülöníthatő a szintén zöldalga Siderocelis-től a gömb alakú formájával és a felszíni szemcsézettségével.


6. kép.  Marvania geminata (Forrás: Hindák 1996)

Eutróf állóvizekben szokott előfordulni. Európai előfordulása: Anglia, Németország, Szlovákia. A képeket 400x nagyításon készítettem. Szerintem érdemes nézni, mert időnként lehet látni nálunk is.

Képek: 
saját fotók

Forrás:
Hindák,  F.  1996.  Klu˘c  na  ur˘covanie  nerozkonâren´ych  vláknit´ych zelen´ych rias (Ulotrichineae, Ulotrichales, Chlorophyceae) (Key to the unbranched filamentous green algae (Ulotrichineae,  Ulotrichales,  Chlorophyceae)).  Bulletin Slovenskej botanickej spolo˘cnosti pri SAV, 77 pp. (in Slovak).